Resurshundförare i Sverige

 

Elever och lärare vid utbildningen 2021.

Skåne

  • Sofie Brodén, www.tassatorpet.se
  • Carina Dreffling, www.coolacox.se
  • Ulrika Hall ulrikahall@hotmail.com
  • Frida Hammarlund
  • Gunilla Hirwing
  • Emilia Holgersson, omsorgspersonal inom LSS, förskoleresurs, holgerssonemilia@gmail.com
  • Katarina Holst, katarinaholst@hotmail.com
  • Jill Jönsson, Hemsida
  • Emma Laurin, emma.laurin@gmail.com
  • Olli Linnér
  • Victoria Milosevic Jönsson, victoria.m.jonsson@gmail.com
  • Lena Nyman, Socialpedagog och boendestödjare, lenapaberget@telia.com
  • Jannica Svensson-Wåhgen, www.hundklart.se
  • Emma Wahlén
  • Anna Åberg, annaaberg97@gmail.com

 

Blekinge

Småland

  • Jennie Bengtsson, www.facebook.se/jbhund
  • Linda Gustafsson, lahkoes@gmail.com
  • Cecilia Thure, cillath@icloud.com
  • Frida Tilstam, leg. sjuksköterska barn/ungdom, frida.tilstam@gmail.com

 

Halland

  • Anna Andersson, undersköterska, annatandersson87@gmail.com
  • Britt Bengtsson, förskollärare, motorikpedagog, yogainstruktör, brittbengtsson56@gmail.com
  • Rosita Berntsson – www.vovverado.se
  • Tove Dahl – tova89@hotmail.com
  • Mia Engstad – mia@engstad.nu
  • Anne Gustafsson Rivero, Aktiveringspedagog, 0768-309938
  • Jeanette Hallman –  jeanette.hallman@hotmail.com
  • Sofie Hjort – Arbetsmarknadscoach, KAA-ansvarig Fbg, S.hjort73@gmail.com
  • Lena Holm – Föreståndare Aleskogens Hunddagis, www.vinnandetassar.wordpress.com
  • Mia Johansson – mison.johansson@gmail.com
  • Matilda Karlsson – matilda.karlsson@live.com
  • Pernilla Lidholm –  pernilla.lidholm@varberg.se
  • Jeanette Lundmark – tassatillsammans@hotmail.com
  • Maria Löfvén, djurhusförman, djurvårdare, instruktör, maria.lofven@gmail.com 
  • Sarah Medin, undersköterska, Sarah.Medin@hotmail.com
  • Madelene Stolth-Elmertoft -Praktiksamordnare på gymnasium, madde.lovemix@gmail.com
  • Marie Tönnberg – marie.tonnberg@gmail.com

 

Gotland

  • Mari Högberg – mabj79@gmail.com

 

Västergötland

  • Zara Eriksen, zarasolros@live.se
  • Linda Carlsson Ashraf, rottizz@hotmail.com
  • Linn Olovsson, förskoleassistent och hundförare, linnmaansson@hotmail.com
  • Karina Ravn, www.fartfylldatassar.se

 

Östergötland

  • Evelina Biveland, evelinabiveland@gmail.com
  • Ida Milton, ida.f.milton@gmail.com

 

Värmland

  • Inga-Lena Persson, undersköterska,i-l.persson@hotmail.com

 

Södermanland

  • Anna Byrne, Anna@byrne.se
  • Monica Franzén, www.raknamedhunden.se
  • Stephanie Hall, steffi.peter@telia.com
  • Åsa Hemberg – ahemberg@yahoo.se
  • Sara Hessling, sara.hessling@gmail.com
  • Jenny Hägerstrand, hundinstruktör och hundförare, jenny.h2019@outlook.com
  • Petra Stjärnfeldt, www.omhund.se

 

Uppland

 

Dalarna

  • Anneli Dahlström, anndal@hotmail.com

 

Lappland / Västerbotten

  • Katrin Enquist, kullenquist@gmail.com

Under 2014-2018 drevs utbildningen på uppdrag av Örkelljunga kommun. Från och med 2020 drivs den på uppdrag av Varbergs kommun. Läs mer om kommande utbildningsomgångar här